Wyceny rzeczoznawcze - co, jak, po co i dlaczego?


  • Rzeczoznawca Majątkowy
    Urszula Prajsnar-Klinowska
    ul. Bruzdowa 113H
    02-991 Warszawa

    http://www.wycena-domu.com

tagi: deweloper, deweloperzy, agencje nieruchomości

Wycena rzeczoznawcza nieruchomości to temat powszechnie znany, który jednak zawsze pozostaje najaktualniejszy dla osób chcących, w pewnym momencie, dokonać zakupu lub sprzedaży nieruchomości.

I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem usługi, jakie oferuje wyceny nieruchomości do najtańszych nie należą, ale to właśnie profesjonalnie wykonana wycena domu, mieszkania czy działki w dużej mierze może wpłynąć na to ile zyskamy kupując czy sprzedając nieruchomość. Ale od początku...

Kim jest rzeczoznawca?
Rzeczoznawca to osoba, która posiada ukończone studia magisterskie, do tego podyplomowe studia z zakresu wyceny nieruchomości (chyba, że studia magisterskie zawierały materiał nauczania studiów podyplomowych) i zdała egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, dzięki czemu zdobyła uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości oraz maszyn czy urządzeń trwale związanych z gruntem. Od dnia wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców, który prowadzony jest przez Ministra Infrastruktury, rzeczoznawca ma prawo do wykonywania czynności szacunkowych.

W jakim celu robione są wyceny rzeczoznawcze nieruchomości?
Najczęściej rzeczoznawcy majątkowi dokonują wyceny nieruchomości dla klientów banków ubiegających się o kredyt na zakup (i/lub remont) nieruchomości, ponadto dla nabywców indywidualnych lub przedsiębiorców nieruchomości, czy na potrzeby stron postępowań sądowych.

Jakie informacje zawarte są w operacie szacunkowym?
W wyniku wyceny nieruchomości powstaje dokument końcowy tzw. operat szacunkowy, który zawiera informacje związane ze sposobem dokonania wyceny nieruchomości. Są nimi: określenie nieruchomości, zakresu wyceny, określenie celu wyceny, podstawę formalną wyceny nieruchomości, źródła danych o nieruchomości, ustalenie daty określenia wartości nieruchomości, opis stanu nieruchomości, wskazanie przeznaczenia wycenianej nieruchomości wynikającego z planu miejscowego lub z innych dokumentów, wskazanie rodzaju określanej wartości, wyboru podejścia, metody i techniki szacowania, analizę i charakterystykę rynku nieruchomości w zakresie dotyczącym celu i sposobu wyceny, i na końcu wynik wyceny nieruchomości z przedstawieniem obliczeń wartości nieruchomości.

Czy wyceny rzeczoznawcze nieruchomości są potrzebne?
Oczywiście, że tak. To właśnie dzięki nim na rynku nieruchomości nie panuje samowola, a tym samym chaos i nieuczciwość.

Fotorelacja
deweloper
deweloperzy
agencje nieruchomości
deweloper, deweloperzy, agencje nieruchomości

Podobne artykuły

rss icon Polacy kochają zakupy na kredyt

Polacy uwielbiają zakupy, nawet jeśli trzeba je sfinansować kredytem, a wyprzedaże są dodatkowym impulsem do buszowania na sklepach zarówno stacjonarnych, jak internetowych.

rss icon Brexit: Polscy przedsiębiorcy nie kryją obaw

Brexit budzi niepokój wśród niemal jednej piątej polskich przedsiębiorców. Ponad 17 proc. ankietowanych przedstawicieli naszych firm był przekonana, że wyjście Wlk. Brytanii z UE będzie miało wpływ na ich działalność.

rss icon Powstaną zespoły zajmujące się regulacją cen wody

Do końca roku na regionalnych zarządach gospodarki wodnej powstaną nowe zespoły fachowców, którzy będą wykonywali zadania związane z regulacją cen wody - zapowiedział PAP wiceminister środowiska Mariusz Gajda. na skali kraju będą oni opiniowali ok. 2,5 tys. wniosków taryfowych.

Zobacz także:

Copyright ©2018. rev. 4.0. [ ]

wrzesień 2016 kwiecień 2016 luty 2016 listopad 2015 lipiec 2015 styczeń 2015 marzec 2014 luty 2014 wrzesień 2013 wrzesień 2012 sierpień 2012