Mieszkania do wynajęcia - gdzie najdrożej?


tagi: nieruchomości, mieszkania, działki, pokoje, ogłoszenia

Planujesz studia, chcesz się przeprowadzić, nie wiesz w jakim mieście zacząć szukać pracy? Swój wybór warto także sprawdzić pod kątem ekonomicznym.

Dlaczego? Bo w każdym z przypadków zmuszeni jesteśmy wynająć dla siebie jakiś kąt. Dobrze jest więc wiedzieć, gdzie mieszkania są najdroższe.

Z przeprowadzonych badań wynika, że najwięcej za wynajem mieszkania trzeba zapłacić w trzech miastach. Jakich? Oczywiście w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Popularne jest także wynajmowanie  kawalerki, jednak w stolicy to wydatek nawet 1600 zł miesięcznie.

Dlaczego wynajem mieszkania w stolicy jest najdroższy? Otóż z dwóch prostych względów. Po pierwsze Warszawa jest największym w kraju ośrodkiem akademickim, co nikogo z resztą nie dziwi. Po drogie jest obecnie największym rynkiem pracy. I te dwa powody decydują o tym, że to miasto jest tak atrakcyjne. Przyjrzyjmy się teraz liczbom. Według analiz standardowe mieszkanie dwupokojowe w stolicy trzeba liczyć się z wydatkiem średnio 2 tys. 300 złotych miesięcznie. Jeżeli interesują nas większe przestrzenie to w przypadku mieszkań trzy- i czteropokojowych będziemy zmuszeni zapłacić odpowiednio ok. 3 i 4 tys. zł miesięcznie.

Dla porównania we Wrocławiu i Krakowie decydując się na wynajem kawalerki koszty będą około 20% niższe. Na ten cel trzeba wydać po 1 tys. 200 zł. Większe powierzchnie są oczywiście droższe, ale i tak tańsze niż w Warszawie, i mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe są tańsze o 30%. Na wynajem popularnych czterech kątów wydać trzeba odpowiednio: 1 tys. 600 zł, ok. 2 tys. 100 zł i 2 tys. 800 zł.

Kraków i Wrocław podobnie jak Warszawa są akademickimi stolicami, dlatego rynek nieruchomości znacząco wywindował ceny w górę. Dlatego warto zacząć przeglądać oferty typu "mieszkanie do wynajęcia" dużo wcześniej bo będzie większa szansa, że uda się upolować coś w atrakcyjnej cenie.

Jest jeszcze jeden sposób na zakwaterowanie. I jest nim stancja, czyli wynajęcie pokoju w mieszkaniu z właścicielem mieszkania lub rodziną. Wprawdzie jest to sposób najtańszy ale jednak obarczony dużym ryzykiem bo nigdy nie mamy pewności, gdzie trafimy.

Fotorelacja
nieruchomości
mieszkania
działki
pokoje
ogłoszenia
nieruchomości, mieszkania, działki, pokoje, ogłoszenia

Podobne artykuły

rss icon Polacy kochają zakupy na kredyt

Polacy uwielbiają zakupy, nawet jeśli trzeba je sfinansować kredytem, a wyprzedaże są dodatkowym impulsem do buszowania na sklepach zarówno stacjonarnych, jak internetowych.

rss icon Brexit: Polscy przedsiębiorcy nie kryją obaw

Brexit budzi niepokój wśród niemal jednej piątej polskich przedsiębiorców. Ponad 17 proc. ankietowanych przedstawicieli naszych firm był przekonana, że wyjście Wlk. Brytanii z UE będzie miało wpływ na ich działalność.

rss icon Powstaną zespoły zajmujące się regulacją cen wody

Do końca roku na regionalnych zarządach gospodarki wodnej powstaną nowe zespoły fachowców, którzy będą wykonywali zadania związane z regulacją cen wody - zapowiedział PAP wiceminister środowiska Mariusz Gajda. na skali kraju będą oni opiniowali ok. 2,5 tys. wniosków taryfowych.

Zobacz także:

Copyright ©2018. rev. 4.0. [ ]

wrzesień 2016 kwiecień 2016 luty 2016 listopad 2015 lipiec 2015 styczeń 2015 marzec 2014 luty 2014 wrzesień 2013 wrzesień 2012 sierpień 2012